14.10.2017 ____________

Koncert „Głosy dla Hospicjum” - relacja

14 października koncertem trio akordeonowego z RadomiaAccordions for Worldrozpoczęliśmy XIV Kampanię „ Hospicjum to też Życie”.
Uroczysta inauguracja odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy w Chorzowie. Tegoroczny koncert zgłoszono do obchodów światowych „Voices for Hospices” 2017 z okazji Światowego Dnia Medycyny Paliatywnej i Hospicjów. Koncertem ”Accordions for World” połączyliśmy się poprzez wykonywaną i odbieraną muzykę z licznymi koncertami na świecie w szczytnym celu szerzenia idei hospicyjnej i społecznej wrażliwości na cierpienie. Dla Hospicjum wystąpili młodzi artystycznie uzdolnieni akordeoniści Piotr Motyka, Piotr Poterała i Mikołaj Skopek. Każdy z osobna, jak też razem są laureatami licznych konkursów muzycznych w klasie akordeonu w kraju i zagranicą. Gości i wykonawców koncertu przywitała dr Barbara Kopczyńska – prezes Stowarzyszenia „HOSPICJUM” w Chorzowie, a koncert prowadził menager Zespołu.
Trio akordeonowe zagrało dla Hospicjum niezwykły koncert. W bogatym programie koncertu były utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej, bałkańskiej, world music i akordeonowe aranżacje Janusza Wojtarowicza. Zarówno jako trio akordeonistów, jak i w prezentacji solowej młodzi muzycy porwali publiczność sposobem grania: wirtuozerskim opanowaniem instrumentu i pokazaniem niezwykłych możliwości brzmieniowych dla każdego rodzaju muzyki. Przekonaliśmy się, że muzyka nie zna granic, a odbierana na żywo daje wiele radości z jej słuchania. Taka uczta dźwięków i wyobraźni trwa zawsze za krótko. Koncert zakończyły owacje na stojąco dla wykonawców i życzenia dalszych sukcesów i wspaniałych tras koncertowych w kraju i zagranicą.9.10.2017 ____________

Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej wraz z Voices for Hospices


14 października 2017 r. będziemy obchodzili kolejny Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej „Powszechna Opieka Zdrowotna i Paliatywna - nie zostawiajmy cierpiących w osamotnieniu”, któremu w tym roku towarzyszy koncert Voices for Hospices. Celem organizowania dnia jest zrozumienie wśród społeczeństwa i osób rządzących potrzeb - medycznych, społecznych, praktycznych, duchowych ludzi ciężko chorych, będących u kresu życia oraz problemów na jakie natrafiają ich rodziny, podanie informacji o konieczności zapewnienia dostępności do tej opieki każdemu choremu, który tej opieki potrzebuje, danie możliwości wypowiedzenia lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, kapelanom jak jest spełniana ta opieka i jak społeczeństwo może pomóc w jej realizacji i zebranie funduszy na rzecz wsparcia i rozwoju hospicjum i opieki paliatywnej. Dzień ten ma też zwrócić uwagę na pomijane lub marginalizowane grupy, które nie są w stanie uzyskać niezbędnej dla nich opieki. Szacunkowe dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), pokazują, że na świecie około 24 milionów dorosłych wymagają opieki paliatywnej pod koniec życia każdego roku. 66% z nich ma ponad 60 lat. 18 milionów ludzi umiera w bólu i z nieuśmierzonymi innymi objawami. Pomimo rosnącego zapotrzebowania, 42% z krajów wciąż nie ma zidentyfikowanego hospicjum i usług opieki paliatywnej, a 80% ludzi na całym świecie cierpi na brak odpowiedniego dostępu do leków w leczeniu umiarkowanego do ciężkiego bólu. W Polsce liczba zgonów z powodu chorób przewlekłych wynosi około 320 tys., a na choroby nowotworowe umiera rocznie około 80 tys. Z chorych, którzy wymagają opieki paliatywnej tylko 60 procent jest nią objętych Na świecie pomoc terminalnie chorym niesie ponad 400 000 zespołów opieki paliatywnej i hospicyjnej, 9 milionów osób jest włączonych do opieki nad swymi bliskimi, 1,2 wolontariuszy służy terminalnie chorym, a 10,5 miliona ludzi spieszy z pomocą w jej realizacji. W Polsce w chwili obecnej realizuje opiekę paliatywną i hospicyjną 506 stowarzyszeń fundacji (150), publicznych zakładów (93) i prywatnych zespołów (263). Opieka paliatywna i hospicyjna łączy we wspólnym działaniu krajowe i regionalne hospicja i zespoły opieki paliatywnej, łączy też ludzi na całym świecie we wspólnej wizji powszechnego dostępu do opieki dla chorych u kresy życia.

25 - 27.08.2017_________

W sierpniu wybraliśmy się na pielgrzymkę po polskich Sanktuariach. Był to czas na modlitwę, zadumę, a także okazja by zwiedzić wiele cudownych miejsc, poznać historię polskich miast i pobyć razem. Odwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, stare miasto w Bydgoszczy i katedrę z cudownym obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości, stare miastu Toruń, Sanktuarium w Kcyni z figurą Ukrzyżowanego Chrystusa, Pocysterski Zespół Klasztorny Gośdzikowo - Paradyż, Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, Sanktuarium w Rokitnie z cudownym obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, stare miasto, zamek piastowski w Legnicy oraz kościół św. Jacka z Cudem Eucharystycznym.


20.05.2017 _________

Otwarte szkolenie wolontaryjne

Hospicjum w Chorzowie serdecznie zaprasza wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem hospicyjnym do udziału w szkoleniu.
W programie:
Blok 1: godz. 9.00 – 10.00
Podstawy wolontariatu – Joanna Tabor, koordynator wolontariatu
> przerwa 10 minut
Blok 2: godz. 10.00 – 11.30
Wolontariat na oddziale stacjonarnym oraz w opiece domowej – dr Joanna Flakus, pielęgniarka oddziałowa
> przerwa 10 minut
Blok 3: godz. 11.30 – 13.30
1. Żałoba i osierocenie, możliwości wsparcia – Anna Widepuhl, psycholog
2. Komunikacja interpersonalna – Anna Widepuhl, psycholog
> przerwa 10 minut
Blok 4: godz. 13.30 – 15.00
Podstawy ruchu hospicyjnego, możliwości leczenia chorego terminalnie w domu – dr Barbara Kopczyńska – lekarz hospicjum

Miejsce: Hospicjum w Chorzowie ul. Szpitalna 24, 41-506 Chorzów tel. 32 249 19 90

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Prosimy zgłaszać chęć uczestnictwa pisząc na adres mailowy hospicjum_chorzow@o2.pl - podając imię, nazwisko
i nr telefonu kontaktowego (celem potwierdzenia uczestnictwa).
Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 19.05.2017.
Dla osób zgłoszonych przygotowane zostaną konspekty i materiały informacyjne oraz poczęstunek

Szkolenie współfinansowane ze środków Szkolenie współfinansowane ze środków Miasta Chorzów. Dotacja nr 4.2017
Aktualności z Hospicjum -
hospicjum