1.12.2018 ___________

Otwarte szkolenie wolontaryjne

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem hospicyjnym do udziału w szkoleniu.
W programie

Blok 1 – godz. 9.00 – 10.00
Podstawy wolontariatu – Joanna Tabor, koordynator wolontariatu
> przerwa 10 minut

Blok 2 – godz. 10.00 – 11.30
Wolontariat na oddziale stacjonarnym oraz w opiece domowej – dr Joanna Flakus, pielęgniarka oddziałowa
> przerwa 10 minut

Blok 3 – godz. 11.30 – 14.30
~ Żałoba i osierocenie, możliwości wsparcia – Anna Widepuhl, psycholog
~ Komunikacja interpersonalna – Anna Widepuhl, psycholog
> przerwa 10 minut

Blok 4 – godz. 14.30 – 16.00
Podstawy ruchu hospicyjnego, możliwości leczenia chorego terminalnie w domu – dr Barbara Kopczyńska – lekarz hospicjum

Miejsce: Hospicjum w Chorzowie ul. Szpitalna 24, 41-506 Chorzów, tel. 32 249 19 90

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Prosimy zgłaszać chęć uczestnictwa pisząc na adres mailowy hospicjum_chorzow@o2.pl podając imię, nazwisko i nr telefonu kontaktowego (celem potwierdzenia uczestnictwa).
Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 30.11.2018.
Dla osób zgłoszonych przygotowane zostaną konspekty i materiały informacyjne oraz poczęstunek.

Szkolenie współfinansowane ze środków Miasta Chorzów
Dotacja nr 1743.201730.11.2018 __________

XV kampania społeczna „Hospicjum to też Życie”
Warsztaty dla opiekunów rodzinnych Zatroszcz się o siebie i przyjdź!

Hasło kampanii: Opiekun rodzinny – nie musi być sam
Wyjrzyj przez swoje okno…, „a odpocznij sobie”

Serdecznie zachęcamy i zapraszamy do udziału w warsztacie biblioterapeutycznym, przygotowanym na podstawie fragmentu książki Anny Kulki-Doleckiej, Wyjrzeć przez okno. Wydarzenie organizowane w ramach kampanii: „Opiekun rodzinny - nie musi być sam” poświęconej opiekunom rodzinnym w dniu obchodzonym jako Dzień Opiekuna (30 listopada)
Zaproszenie kierujemy więc do osób, które na co dzień opiekują się chorującym lub niepełnosprawnym członkiem rodziny. Warsztat będzie szczególną okazją do zatrzymania się w bieganinie codzienności, przyjrzenia się swoim przeżyciom i potrzebom, wymiany myśli w gronie osób, które podzielają doświadczenie sprawowania takiej opieki.

Cel: docenienie roli odpoczynku i otwarcie się na pomoc, by móc z niego skorzystać .

Prowadzący: psycholog Hospicjum mgr Anna Widepuhl i wolontariusz Hospicjum Elżbieta Sitekkoordynator kampanii w Chorzowie.

Szczegółowe informacje:
Data: 30.11.2018 (piątek)
Godzina: 16.00 – 18.00
Miejsce: Centrum Afirmacji Życia przy Hospicjum w Chorzowie ul. Szpitalna 24, Chorzów Batory
Uczestnictwo: bezpłatne, obowiązują zapisy – zgłosić należy się telefonicznie pod nr 32 249 19 90, 694 717 522 lub mailowo hospicjum_chorzow@o2.pl do dnia 28.11.2018.

Szkolenie współfinansowane ze środków Miasta Chorzów.22.10.2018 __________


XV kampania społeczna „Hospicjum to też Życie” rozpoczęta!
Hasło kampanii „Opiekun rodzinny - nie musi być sam

Koncerty” Głosy dla Hospicjów” są inauguracją Kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie” w Chorzowie. Są jej częścią artystyczną oraz wpisują się w obchody Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej (druga sobota października-13.10.2018r). Wydarzeniom tym przyświecają takie cele jak:
- szerzenie idei hospicyjnej i społecznej wrażliwości na cierpienie
- podniesienie świadomości i zrozumienia potrzeb
- medycznych, społecznych, praktycznych, duchowych osób żyjących z chorobą ograniczającą życie i ich rodzin.

W XV kampanii „Hospicjum to też Życie” przypadającej w roku 100- lecia polskiej niepodległości, a także 40 rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu papieża JPII (16.10.78r), podczas Koncertu „Głosy dla Hospicjum 2018” przywołujemy postać tego wielkiego Polaka i patrioty oraz Jego nauczanie.

Koncert Głosy dla Hospicjum 2018 odbył się 19 października br. w Sali widowiskowej MDK Batory. Dla Hospicjum wystąpił Chór Mieszamy LUTNIA. Słowa przywitania wygłosiła prezes Stowarzyszenia dr Barbara Kopczyńska. Uroczysty koncert rozpoczęły pieśni patriotyczne. Jednocześnie na ekranie wyświetlano zdjęcia św. JPII z różnych okresów pontyfikatu. Nawiązano też do papieskiego nauczania zawartego w Liście apostolskim „Salvifici doloris - dokument o sensie cierpienia”, przywołując wielki autorytet papieża także jako cierpiącego człowieka początkowo w ukryciu, a potem na oczach całego świata. Pieśni patriotyczne w pierwszej części koncertu przeplatane były czytanymi przez dr Barbarę i ks. Marcina fragmentami Listu „Salvifici doloris” zwanego też Ewangelią cierpienia lub dobrą nowiną o cierpieniu. Chór Mieszany LUTNIA hojnie dzielił się swoim bogatym dorobkiem artystycznym. W uroczystym koncercie zachwycił ekspresją wykonania i pięknem chóralnego śpiewu. Były też występy solowe. Radość śpiewania udzieliła się widowni. Słuchaliśmy z radością i zachwytem zarówno pieśni patriotycznych, jak też „Chorzowskiego walczyka” i wiązanki przyśpiewek śląskich. Zazwyczaj występują a capella, a tym razem z akompaniamentem. Wykonywane pieśni zapowiadał dyrygent Chóru Łukasz Szmigiel. Chór Mieszany LUTNIA jest tegorocznym jubilatem (110 lat działalności) i laureatem nagrody w dziedzinie kultury prezydenta Miasta za wspaniały dorobek artystyczny. Słowa podziękowania artystom za piękny koncert wyraził prezes honorowy Stowarzyszenia Pan Florian Lesik. Dziękujemy chórzystom za zaangażowanie, za wrażliwość społeczną i wspieranie swoim talentem i pracą naszej działalności, bo to już trzeci koncert charytatywny Chóru LUTNIA dla Hospicjum w Chorzowie.
Zaangażowanym w idee tego wydarzenia i obecnym na koncercie serdecznie dziękujemy, bo grono przyjaciół Hospicjum się powiększa.


Chór Mieszany LUTNIA

W ramach XV kampanii po raz trzeci i ostatni chcemy podjąć temat sytuacji i potrzeb opiekunów rodzinnych, czyli członków rodzin sprawujących w domach opiekę nad swoimi niesamodzielnymi bliskimi dorosłymi i dziećmi. Czas trwania kampanii 19.10.2018r -30.03.2019r.
W części edukacyjnej wraz z kilkunastoma ośrodkami w kraju pragniemy wzmocnić przekaz poprzednich akcji i jeszcze raz podkreślić konieczność wsparcia opiekunów rodzinnych.
 • Wypracować dobre rozwiązania: 30 listopada 2018 r. zorganizujemy Dzień Opiekuna Rodzinnego i debatę ekspertów
 • Uczyć i uwrażliwiać: przeprowadzimy konkurs dla uczniów na tekst o tym, jak każdy z nas może pomóc opiekunowi rodzinnemu Do wszystkich opiekunów rodzinnych kierujemy zaproszenie na Dzień Opiekuna 30 listopada br. Do tego dnia będziemy starali się dotrzeć do opiekunów i poznać zakres najpilniejszych potrzeb.
  Dzień Opiekuna ma mieć formę aktywnego wsparcia dla opiekunów poprzez rozmowę z lekarzem, pielęgniarką, psychologiem Hospicjum oraz umożliwić skorzystanie z praktycznego szkolenia opieki nad osobą obłożnie chorą prowadzone przez rehabilitanta Hospicjum. Chór Mieszany LUTNIA W ramach XV kampanii po raz trzeci i ostatni chcemy podjąć temat sytuacji i potrzeb opiekunów rodzinnych, czyli członków rodzin sprawujących w domach opiekę nad swoimi niesamodzielnymi bliskimi dorosłymi i dziećmi.
  Czas trwania kampanii 19.10.2018r -30.03.2019r.


  19.10.2018 __________

  Koncert charytatywny z cyklu „Głosy dla Hospicjów"


  Po raz 14-ty Hospicjum w Chorzowie zaprasza na Koncert z cyklu „Głosy dla Hospicjów” zwracający co roku w Polsce, a co dwa lata na całym świecie uwagę współczesnego człowieka na istnienie hospicjów i ich podopiecznych.
  Serdecznie zapraszamy z okazji Światowego Dnia Hospicjów i Medycyny Paliatywnej (13.X.2018) społeczność lokalną do MDK BATORY na uroczysty Koncert Chóru Lutnia w dniu 19.X.2018.
  Koncertem pragniemy też uczcić 40 rocznicę (16.X.1978 r.) powołania Jana Pawła II na stolicę Piotrową. Papieskie błogosławieństwo i nauczanie podczas spotkań z chorymi oraz zawarte w encyklice Evangelium vitae, w Liście apostolskim o cierpieniu Salvifici doloris, zaowocowało powstaniem i rozwojem wielu hospicjów.
  Koncert inauguruje XV Kampanię „Hospicjum to też Życie” . Kampania rokrocznie podejmuje ważne tematy związane z opieką nad chorym. Hasło XV kampanii „Opiekun rodzinny nie musi być sam”

  Serdecznie zapraszamy!
  19 października 2018 r., godz. 17.30 - MDK BATORY
  Wstęp wolny.


 • Aktualności z Hospicjum -
  hospicjum